Święto Ulicy Północnej - pod hasłem Północ

Już siódme świętowanie ulicy Północnej odbędzie się 9 lipca 2016 r. W tym roku święto urokliwej uliczki patronatem objęła Pani Magdalena Pramfelt, konsul honorowy Szwecji. 

Incjatywa Brzeźno partnerem wydarzenia.

Szczegóły w artykułach:

http://www.gdansk.pl/wiadomosci/Daleka-polnoc-zawita-do-Brzezna-na-swieto-pewnej-uliczki,a,57114

Fragment artykułu:

- Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Święto Ulicy Północnej w 2010 roku. Bardzo nam zależało na pokazaniu klimatu tego miejsca. Ta brukowana uliczka ma bowiem bardzo specyficzny klimat - pozostała po wiosce rybackiej, która kiedyś znajdowała się w tym miejscu - opowiada Ewelina Damps z „Projektorni” - oddziału Gdańskiego Archipelagu Kultury, który organizuje święto. - Zabudowa jest niska, domki są niewielkie, a podwórka ciekawe. Dziś ta impreza na stałe wpisała się w kalendarz imprez w Brzeźnie.

Podkreśla, że święto przez ostatnie lata bardzo się rozwinęło. - Widzimy bardzo duże zaangażowanie społeczności lokalnej, co bardzo mnie cieszy. To pokazuje, że nie tylko takie dzielnice jak Oliwa, czy Wrzeszcz potrafią się jednoczyć i organizować swoje święta, lecz również w Brzeźnie taki klimat udaje się stworzyć - podkreśla Ewelina Damps. - Co roku pojawia się coraz więcej rąk do pracy przy organizacji święta. I nowe pomysły.

Wielkie świętowanie odbędzie się w sobotę 9 lipca 2016 r. i potrwa od godz. 17 do północy. Tegoroczna edycja podporządkowana jest jednemu tematowi - jest nim “północ”.

- Z jednej strony nawiązujemy do nazwy ulicy, z drugiej - inspirowaliśmy się daleką północą. Dlatego w programie nie mogło zabraknąć wystawy zdjęć Zbigniewa Petraka, zatytułowanej „Ludzie Północy” - ukazujących mieszkańcy ulicy, ale pokazujemy także fotografie Soni Samulskiej z norweskiego miasta Trondheim, które klimatem przypomina małą wioskę rybacką - zapowiada szefowa “Projektorni”.

Organizatorzy odwołali się także do prostego skojarzenia jakim jest zimno. Ale postanowili podjąć ten temat na wesoło - na uczestników czekać więc będą lodowe przysmaki i akcje performatywne związane z Biegunem Północnym.

Święto swoim patronatem objęła Magdalena Pramfelt, Konsul Honorowy Szwecji, która zapowiedziała swój udział w imprezie. Specjalnie na tę okazję przygotowała studentki Uniwersytetu Gdańskiego do występu - zaśpiewają szwedzkie pieśni i piosenki.

- Dziewczyny z pieśniami na ustach będą przechadzać się wzdłuż Północnej i okolicznych uliczek nadmorskich. Ponadto pani konsul zaaranżowała czytanie dzieciom literatury skandynawskiej, głównie szwedzkiej - zachęca do udziału w imprezie Ewelina Damps.

https://www.facebook.com/events/843166825813267/

Zapraszamy do Brzeźna na "Święto Ulicy Północnej". Ta urokliwa uliczka obchodzi swoje święto już od 2010 roku i raz do roku wspólne z Fundacja "Sprawni Inaczej", Galerią Myśli i Kultury Szabłowski, Fundacją "Bezpiecznik", Radą Dzielnicy Brzeźno, Stowarzyszeniem Inicjatywa Społeczna Miłośników Brzeźna, firmą Heks, Fundacją Dr Clown spotykamy się właśnie na Północnej. A w tym roku swoim patronatem objęła je pani Magdalena Pramfelt, Konsul Honorowy Szwecji. Tematem przewodnim jest "północ". Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.

Święto Ulicy Północnej
9 lipca 2016

w godz. od 17.00 do połnocy

17.00 – Strefa rodzinna dla małych i dużych przy ul. Północnej 5
- warsztaty krawieckie dla dzieci
- warsztaty czerpania papieru
- warsztaty robienia szablonów na torbach 
- warsztaty robienia włoskiej kawy i smakołyków
- magiczny koszyk z fantami dla dzieci
- malowanie kubków i malowanie na pianie
- gry planszowe z firmą Heks
- nauka gry w tenisa na korcie
- zabawy z Fundacją Dr Clown - kącik relaksu i aktywności 
- warsztat zdobienia drzew
- poczęstunek nadmorski z Północy
- akcja performatywna – „Lodziarze”
- Pieśni i piosenki szwedzkie
- „Szkolenie do ekspedycji na Biegun Północny”

19.00 – wernisaż wystawy fotograficznej Zbigniewa Petraka pt.: „Ludzie Północy” oraz koncert kwartetu klarnecistów z Akademii Muzycznej przy Galerii przy ul. Północnej 1
- wernisaż zdjęć na płocie pt.: „Zdjęcia z Północ-nej”
- wernisaż zdjęć na płocie Soni Samulskiej „Trondheim – miasto na Północy”

20.00 – koncert zespołu Szela

21.30 – spektakl Teatru A3 „Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc. Sen nocy letniej”

22.30 – potańcówka w stylu włoskim na podwórku przy ul. Północnej 5