Czy Jan "Yach" Paszkiewicz otrzyma nagrodę "Splendor Gedanensis"?

 

AKTUALIZACJA - niestety, nasz kandydat nie został nominowany do "Splendor Gedanensis".

Miło nam zakomunikować, że "Inicjatywa Społeczna Miłośników Brzeźna" złożyła wniosek do Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury "Splendor Gedanensis", w którym zgłosiliśmy kandydaturę Jana "Yacha" Paszkiewicza. Nie musimy przypominać, że ten reżyser, operator, autor animacji, grafik, animator kultury, „ojciec” polskiego wideoklipu, wsparł nasze działania obywatelskie realizując w 2013 r. wideoklip-reportaż "Brzeźno nie dla wieżowców". A w 2014 r. zrealizował filmik promujący naszą dzielnicę "Brzeźno - wiosna!!!".

Yach Paszkiewicz w grudniu  2014 r. obchodził 30-lecie pracy artystycznej. W Gdańsku działa od 25 lat.Współtwórca Festiwalu Polskich Wideoklipów „Yach Film”, który w 1991 r. przeniósł z Bydgoszczy do Gdańska. Festiwal odgrywa kluczową rolę w promocji i upowszechnianiu formy artystycznej wypowiedzi, jaką jest wideoklip. W 2014 r. „Yach Film” odbył się w Gdańsku po raz dwudziesty trzeci. 

Na początku lat 90. tworzył w Gdańsku wideoklipy zespołów Gdańskiej Sceny Alternatywnej oraz nawiązał współpracę z Programem II TVP i TVP Gdańsk, współpracował z Jerzym Owsiakiem przy realizacji jego programu „Róbta co chceta”. Od 1991 przez dwa lata brał udział w realizacji programu telewizyjnego „Lalamido czyli porykiwania szarpidrutów”. Jest współtwórcą oprawy graficznej festiwali muzycznych w Jarocinie, czołówki Teleekspresu, Szansy Na Sukces, finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

W 2000 wideoklip jego autorstwa do muzyki zespołu Kult „45-89”, nagrodzony Grand Prix w 1993 na Yach Film Festiwalu, został wybrany przez internautów najlepszym polskim teledyskiem lat 90. W 2006 w Gdańsku założył własną autorską szkołę wideoklipu. W 2007 nominowany do nagrody Gdańszczanin Roku za całokształt twórczości. Dwa razy nominowany do nagrody Fryderyk za „Kumple Janosika” zespołu Big Cyc i „Koledzy” Maleńczuk- Waglewski. Jego dzieła znalazły się na wystawie „Ukryta dekada” (2009), prezentującej dokonania pionierów polskiej sztuki wideoartu.

Niestrudzenie prowadzi dalej działalność kulturalną tworząc filmy dokumentalne,  reportaże, wideoklipy, rejestrując wydarzenia kulturalne, itp. Działa na niwie promocji i animacji kultury, współpracuje ze środowiskiem kulturalnym Gdańska. Wspiera młode zespoły, artystów, działania obywatelskie m.in. poprzez realizację wideoklipów.. Prowadzi działalność edukacyjną na terenie Gdańska i całego kraju. 

W 2014 r. 

Reprezentował Gdańsk jako juror na festiwalach: Festiwal Komunikacji Audiowizualnej „Zakłocenia" (Intereference Festival) w Gdańsku, „Offeliada” Festiwal Filmów Amatorskich i Niezależnych w Gnieźnie, Festiwal „Katar”  w Toruniu. Zorganizował  w Gdańsku 23 Yach Film Festiwal. Tak jak w poprzednich latach poprzez realizację wideoklipów, filmów dokumentalnych, relacji z wydarzeń kulturalnych oraz dzieląc się swoim warsztatem pomaga twórcom, społecznikom i in., promuje Gdańsk i jego dzielnice (szczególnie Brzeźno i Wrzeszcz).

Dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem na warsztatach organizowanych w Gdańsku oraz w innych miastach Polski. Były to: 

  • warsztaty tworzenia wideoklipów Yacha Paszkiewicza w Bydgoszczy;
  • Polska Szkoła Animacji - warsztaty z Yachem Paszkiewiczem w Gdańsku (w Łaźni 2);
  • warsztaty: wideoklip z Yachem Paszkiewiczem i zespołem Elektryczne Gitary w Toruniu;
  • warsztaty tworzenia wideoklipu Yacha Paszkiewicza na Festiwalu Animator w Poznaniu („Naśladując McLarena” „Możdżer”);
  • warsztaty tworzenia wideoklipu Yacha Paszkiewicza w WSTI w Katowicach;
  • warsztaty Animacji Yacha Paszkiewicza w Wejherowie